O mně

Český výrobek

Moje dílna se nachází na Jižní Moravě, kde radost z poctivého řemesla měním pod mýma rukama na nádobí
a doplňky, které posílám dál –
mezi vás! 


Využívám české, zdravé a kvalitní dřevo.

Dřevo je cesta

Využíváním dřeva jako obnovitelné suroviny chráním zdroje, které jsou již neobnovitelné.
Tvořím a zároveň přispívám k rovnováze naší planety. Všechny použité materiály byly vypěstovány v České republice, jsou recyklované nebo pocházející z odpovědných a ekologicky udržitelných zdrojů.

Každý kus je originál​

Pro maximální ekologické využití materiálu se snažím každý kus dřeva zpracovat. 

Díky tomu vyniká jedinečná kresba dřeva a každý kus je tak unikátní 100% originál.

 

Ruční práce

Staré české přísloví praví: „Řemeslo má zlaté dno“. Touto moudrostí našich dědů se řídím i já. Vybudovat znovu v dnešní době tradici učňovských oborů a uměleckých řemesel není lehké, ale vytvářím tak společně s ostatními řemeslníky a umělci podmínky pro uchování vlastních národních tradic. 

Jsem oddaný řemeslu, dřevu a svým nápadům.
A o to jde.

„Je ráno, po několikáté přerušuji budík, který mě spíše děsí, než budí. Vstanu, opláchnu si oči, zalepím si řeznou ránu na ruce od dláta ze včerejší noci a vyrážím do mého zaměstnáni, kde mě čeká spousta úkolů, které mě nebaví, nenaplňují a berou mi elán. Taky, že ano … Navíc čas plyne pomaleji než včera. Mám pocit, že ztrácím svůj životní čas. Ještě že mám doma svoji dílničku, která zaměstnává i v práci moje myšlenky. Co udělám dnes s tou ořechovou deskou? Ani se nenaději a stojím ve své dílně u ponku, kde tvořím. Tvořím tak vehementně, že zase zapomenu, kolik je hodin, dokud si neřekne samotná únava o spánek. Den střídá noc a já si čím dál více uvědomuji, co dělám od srdce rád a čím se chci živit.

Je těžké si neustále vizualizovat můj sen, protože to se dřevem stále neumím tak, jak bych chtěl. Nejsem vyučený. Nejsem profesionál. Může mě touha k tomuto umění naučit řemeslu? Mám stále věřit? Nemám se vzdát svého snu a spokojit se s pravidelným příjmem?

Nepřestávám, chci umět pracovat se dřevem. Cítím, jak voní, čtu z jeho let a poznávám jeho strukturu. Ale stále s mými výrobky přikládám do kamen. Stále nejsem dostatečně dobrý! Touha je silnější! Kupuji knihy a sleduji videa. Dělám chyby, začínám od znovu, učím se.

Jako dítě jsem se pohyboval v prostředí, kde láska ke dřevu a poctivá práce byly denním chlebem. Všechno mělo svůj čas. Fascinovaný dřevem jsem začal být až v dospělosti. Teprve tehdy jsem dostal chuť seznámit se blíže s řemeslem. Zjistil jsem, že nejdůležitější na zemi je hlína a to, co z ní vzejde. Dřevo je cesta.

Po dnech a nocích strávených v dílně s dlátem v ruce jsem nabíral čím dál více zkušeností. Práce mi šla od ruky. Začal jsem přemýšlet nad tím, co ze dřeva bych vyráběl nejraději. Něco, co bude užitečné mé rodině a přátelům. V těchto dnech mi pomohla návštěva u kamarádů. Přišel jsem do místnosti, kde hořel krb a vzduchem se nesla vůně čerstvě upečené vánočky. Vánočka byla položená na prkénku, na kterém se krájela pro všechny hosty. Jakmile jsem ochutnal vánočku, cítil jsem aroma česneku. To prkénko páchlo! Navíc bylo suché, popraskané a vzhledově nepěkné. Přátelé tedy vánočku položili na jejich druhé prkénko, které bylo plastové a zabarvené od potravin. Zamyslel jsem se. Kupujeme si kvalitní bio potraviny, ubíráme se zdravým životním stylem a doma si jídlo nejvyšší jakosti nakrájíme na takovém prkénku? To je ono! Budu vyrábět dřevěná prkénka a naučím lidi, jak se o ten nádherný kus přírody starat!

V této době mi pomohl můj blízký přítel Dominik, který je vyučený umělecký řezbář. Můj nápad se mu líbil a ani chvíli neváhal, když jsem se ho zeptal, jestli by se mnou chtěl spolupracovat. Měl plně vybavenou dílnu s truhlářským náčiním po dědovi, o čemž jsem jen snil. Trávili jsme veškerý volný čas v dílně. Učil jsem se. Byl to předvánoční čas a naše prkénka měla mezi rodinou a přáteli nemalý úspěch. Začali nás oslovovat lidé ze širokého okolí. Rodiny, majitelky kaváren i pekaři. Naše setkání mi pomohlo na cestě za mým snem a jsem mu za to nesmírně vděčný.

Dnes žiju a tvořím na Jižní Moravě, kde mě obklopují vinohrady, lesy a krásná příroda. Zde nejvíce času trávím ve své dílně, kde pracuji se dřevem. Dřevo je nádherný voňavý materiál, kterému jsem se rozhodl dát tvar. Je to kus přírody, který bude součástí vašich domovů.

Děkuji mojí rodině a přátelům, protože jsou součástí hoblhome.

Vyhrál jsem krajské a celostátní kolo soutěže T-Mobile Rozjezdy (Cena Veřejnosti), která mě obohatila o nové zkušenosti. Díky výhře jsem se seznámil s lidmi, kteří mi dodnes pomáhají na mojí cestě a oslovily mě média, díky nimž jsem se mohl dostat dál – mezi vás. Výhru jsem využil na vybavení a na rekonstrukci mojí dílny.

Stal jsem se součástí projektu Dřevo je cesta.

Začal jsem spolupracovat s food bloggery, jako je například Janina s projektem Cukrfree a s dalšími talentovanými lidmi, se kterými se navzájem obohacujeme o zkušenosti. Let’s root for each other and watch each other grow.

Každé prkénko je unikátní, originální, vyrobeno v mé dílně. Tvořím ho s radostí, kterou posílám dál. Věřím v jednoduchý a poctivý přístup u navrhování designu, kde estetika a užitečnost jsou jeho přirozenou součástí. Kvalita každého kusu spočívá v promyšlené a neuspěchané ruční výrobě produktů, jenž začínají psát příběh jejich výrobou, který pokračuje každým jejich použitím. Moje produkty jsou víc než jen nádobím, zrají s časem a každým jejich použitím dělají Váš domov útulným a neobyčejným.“

    ― Petr Šmíd

Váš košík je prázdný.