MRAZY SE BLÍŽÍ: JAK NA NĚ PŘIPRAVIT OVOCNÉ STROMY?

S blížící se zimou nastává nejvyšší čas zazimovat zahradu. Speciální péči vyžadují také stromy, jinak by náročné podmínky v zimních teplotách nemusely přežít. Podzim je ale také ideální dobou pro výsadbu dalších stromů.

 

Prvním krokem při přípravě zahrady na zimu by mělo být sklizení všech plodů, protože případné hnijící plody by se staly zdrojem nebezpečných bakterií. Hned potom shrabejte listí. Listy jsou sice ideálním přírodním izolantem vhodným k tomu, abychom je kolem kmene stromu rozsypali a chránili tak kořenovou část před nepříznivým počasím, ale ne všechny stromy k tomu mají vhodné listí.

 

Absolutně nevhodný je ořešák, jeho listí byste měli okamžitě vyhodit nebo spálit. Ale ani ovocné stromy se k tomuto účelu příliš nehodí. Jejich listí totiž rychle hnije a navíc obsahuje zárodky škodlivých bakterií, které stromům ubližují. Na tzv. mulčování je nejvhodnější dubové a bukové listí.

 

Pokud chcete svojí zahradu obohatit o nový stromek, podzim je ideální dobou pro výsadbu. Díky vlhkému počasí mají mladé stromky dostatek vláhy. Před výsadbou je potřeba připravit si dobře půdu a nasypat do díry hnojivo. Hlínu kolem kmene stromu pak pečlivě udusejte, kdyby tam zůstaly vzduchové kapsy, mohla by se tam vytvářet plíseň.

Podzim je také ideálním obdobím pro prořez stromků. Zbavíte se tak suchých větví, které by strom oslabovaly a mohly se zlomit pod tíhou sněhu.

 

Stromy je potřeba chránit před divokou zvěří. Srnky či zajíci v zimě nepohrdnou jakoukoliv potravou, včetně kůry vašich stromů. Kvůli nedostatku potravy se stahují blíže k lidským obydlím a neokousávají už jen stromky v lese.

Proto je potřeba kmen stromu omotat pletivem nebo speciální fólií. Mějte na paměti, že když napadne sníh, dostanou se zvířata i na větvičky, na něž by se normálně nedostala. Proto kombinujte omotání pletivem také s postřikem zapáchajícími repelenty, které zvířata odradí.

 

Zkušení zahrádkáři natírají kmeny vápnem. Bílá barva totiž odráží sluneční světlo a brání tomu, aby se na jaře stromek předčasně probudil. Mrazivé noci by jej mohly zahubit.

Zdroj: www.tn.nova.cz