SANTALOVÉ DŘEVO JAKO ZLATO NAŠÍ DUŠE

Jsou dřeviny, ze kterých nevyřezávám, ale zajímám se o ně, protože mají zázračný účinek na naše těla. Mezi ně patří i santalové dřevo. Na západě je olej ze santalového dřeva známý především pro své použití v kosmetice a parfumerii. Používá se jako základ dřevitých vůni pro svou bohatou, sametově sladkou a hřejivou povahu. Díky účinkům na pokožku se přidává do tělových olejů a krémů. Santalové dřevo má však bohatou historii. V tomto ohledu lze svým významem přirovnat ke kadidlu.

Kadidlo a santalové dřevo představují prazáklad aromaterapiea účinky těchto esencí nejsou omezeny pouze na tělo, ale působí i na duši. Santalové dřevo bylo využíváno vždy také k náboženským obřadům. Tradiční čínská medicína jej po tisíciletí užívá jako léčiva, stejně jako ajurvéda. Účinky a způsoby použití santalového dřeva jsou skutečně široké. Aromaterapie užívá esenciálního oleje ze santalového dřeva často, protože jeho účinky jsou velmi pozitivní a jeho exotická příjemná vůnědokáže navodit příjemné pocity.

AROMATERAPIE A LÉČITELSTVÍ

Santalové dřevo dělíme na bílé a červené. V aromaterapii se používají vonné silice Santalovníku bílého (Santalum album). Červený santal se používá častěji v léčitelství, ale lze jej použít i jako vykuřovadlo při meditaci či náboženských rituálech. V medicíně se z červeného santalu dělají odvary. Santal působí jako antirevmatikum, léčí onemocnění ledvin, dnu a podporuje činnost metabolismu. Santalový olej je zvláštní tím, že si svou jedinečnou vůni i účinky uchovává i desítky let po zpracování. V optimálních podmínkách se nezkazí.

AROMATERAPIE A ÚČINKY SANTALOVÉHO DŘEVA

Jak nám může éterický olej ze santalového dřeva pomoci? Santalové dřevo má:

 • protizánětlivé účinky – prokázal se např. účinek na některé bakterie. Santalový olej dokáže zničit bakterie Staphylococcus aureus, který je prakticky rezistentní vůči chemickým antibiotikům. Ničí i další choroboplodné zárodky a kvasinky.
 • dezinfekční účinky – čistí vzduch (ordinace, čekárny)
 • podporuje činnost imunitního systému
 • pomáhá při nadýmání
 • při zánětech močových cest
 • při některých gynekologických infekcích (výtoky, kvasinky)
 • pomáhá při kašli, suchém či chronickém
 • léčí laryngitidu, chrapot a přetížené hlasivky
 • mírní bolesti hlavy
 • výtečné účinky má santalové dřevo na kůži – vhodný zejména pro pleť suchou, zralou, citlivou

Santalové dřevo je vhodné pro ženy i muže. Osvědčilo se i při potížích s akné a jinými vyrážkami. Snižuje tvorbu vrásek. Má hojivé účinky, urychluje hojení ran, zklidňuje zarudlou a podrážděnou pokožku. Santalové dřevo působí dokonce jako přírodní filtr proti UV záření.

SANTALOVÉ DŘEVO MÁ BOHATÉ ÚČINKY TAKÉ NA PSYCHIKU:

 • posiluje psychickou odolnost
 • pomáhá při koncentraci, ale i při relaxaci
 • harmonizuje a stabilizuje při emočním vypětí
 • časté užití při meditacích, povzbuzuje duchovní síly, spojuje s duchovním světem
 • antidepresivní účinky
 • odstraňuje stres, úzkost, nespavost
 • afrodiziakum – jemně erotizuje a současně uvolňuje. Vůni santalu se někdy říká „vůně zamilovaných“

SANTALOVÉ DŘEVO A JEHO PRAKTICKÉ VYUŽITÍ

Esenciální olej se přidává do mýdel, mastí, krémů, šamponů a parfémů. Koupele s přidáním tohoto oleje působí také výborně na pokožku a pohladí i duši. Prášek ze santalového dřeva je oblíbenou ingrediencí, která se přidává do pleťových masek. Prášek můžeme rozmíchat i do oblíbeného krému. Santalový prášek pomáhá pleť zjemnit, vyhladit a rozzářit.

Při inhalaci použijeme tradičně aromalampu nebo lze ve formě prášku přidat ke kadidlu pro vykuřování. Oblíbené jsou také vonné tyčinky. Jejich vůně je silná, sladká a omamná. Vůně santalového dřeva je v Číně spojena s vyjádřením úcty, v hinduistických a buddhistických tradicích nesmí tyto vonné tyčinky chybět při žádném obřadu či modlitbě. Santalové dřevo nechybí ani při pohřebních obřadech.

Santalová pasta se využívá pro požehnání, troška pasty se vetře do čela tam, kde se nachází šestá čakra (třetí oko). Pomáhá tak zahájit meditaci a snáze se spojit s vnitřním světem. Santalové dřevo a kadidlo mají společné působení v oblasti jasnovidectví, intuice, mimosmyslového poznání a spojení s duchovními světy. Říká se, že zahání zlé duchy. Tím jsou tyto esence jedinečné.

SANTALOVÉ DŘEVO A SPRÁVNÝ VÝBĚR ESENCE

Při používání santalového dřeva bychom měli velmi pečlivě vybírat výrobce či dodavatele. Těžba santalového dřeva je nákladná, zpřísňují se pravidla pro jeho těžbu a vývoz z Indie, neboť indická vláda těžbu reguluje. Jeho cena stoupá, a to i s ohledem na omezené množství stromů. Tyto faktory vedou k tomu, že se éterický olej nepoctivými výrobci ředí, falšuje, přidávají se chemická aromata. Takový olej může být toxický a může více uškodit, než pomoci.

Zdroj: www.spektrumzdravi.cz